הסיפור של אופרה וינפרי

משדרנית רדיו לטייקונית מדיה

הדרך של אופרה וינפרי אל הפסגה לא הייתה סלולה. היא נולדה לאמא צעירה (נערה), התגוררה עד גיל 6 עם סבה וסבתה בחווה קטנה במסיסיפי, ללא חשמל או מים זורמים ולא פעם נאלצה ללבוש בגדים עשויים משקי תפוחי אדמה. בקצה השביל הייתה הכנסייה בה ביקרה כל יום ראשון ושם הכומר חזר ואמר “כולנו ילדי האל ודרך האל כל דבר אפשרי”. הידיעה שיש דבר גדול ממנה, שהיא לא לבד ולא צריכה לשרוד רק בשביל עצמה, השפיעה עליה לאורך כל החיים.

$2.6B

שווי לפי פורבס, מרץ 2022

צפייה בראיון
קרדיט: INTX: The Internet Television Expo, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

הסיפור של אופרה וינפרי

משדרנית רדיו לטייקונית מדיה

הדרך של אופרה וינפרי אל הפסגה לא הייתה סלולה. היא נולדה לאמא צעירה (נערה), התגוררה עד גיל 6 עם סבה וסבתה בחווה קטנה במסיסיפי, ללא חשמל או מים זורמים ולא פעם נאלצה ללבוש בגדים עשויים משקי תפוחי אדמה. בקצה השביל הייתה הכנסייה בה ביקרה כל יום ראשון ושם הכומר חזר ואמר “כולנו ילדי האל ודרך האל כל דבר אפשרי”. הידיעה שיש דבר גדול ממנה, שהיא לא לבד ולא צריכה לשרוד רק בשביל עצמה, השפיעה עליה לאורך כל החיים.

צפייה בראיון
$2.6B

(שווי לפי פורבס במרץ 2022)

הסיפור של אופרה וינפרי

משדרנית רדיו לטייקונית מדיה

הדרך של אופרה וינפרי אל הפסגה לא הייתה סלולה. היא נולדה לאמא צעירה (נערה), התגוררה עד גיל 6 עם סבה וסבתה בחווה קטנה במסיסיפי, ללא חשמל או מים זורמים ולא פעם נאלצה ללבוש בגדים עשויים משקי תפוחי אדמה. בקצה השביל הייתה הכנסייה בה ביקרה כל יום ראשון ושם הכומר חזר ואמר “כולנו ילדי האל ודרך האל כל דבר אפשרי”. הידיעה שיש דבר גדול ממנה, שהיא לא לבד ולא צריכה לשרוד רק בשביל עצמה, השפיעה עליה לאורך כל החיים.

$2.6B

(מרץ 2022)

שווי נטו משוער

לסבתה הייתה השפעה רבה על חייה. היא הייתה קשוחה, לימדה אותה לקרוא לפני גיל שלוש, אך גם הכתה אותה במקל אם לא עשתה את המטלות שהוטלו עליה כמו שצריך. סבתה איחלה לה שיום יבוא והיא תמצא משפחה טובה שהיא תוכל להיות המשרתת שלה. החיים בחווה גרמו לה להתבונן על מה שסביבה, להסתכל על הפרטים הקטנים ולימים היא סיפרה כי הבינה שאין עוד אף אחת כמותה ומה שהיא יכולה להציע לעולם יהיה תמיד ייחודי ואותנטי. אף אחד לא יוכל להציע את אותו הדבר.

“אף אחד לא באמת רצה אותי”

אופרה העידה על עצמה שאף אחד לא באמת רצה אותה. אביה לא התעניין בה ואמה שאספה אותה אליה כשהייתה בת 6, הביאה ילדה נוספת (אחותה למחצה) אך עבדה שעות רבות ולא הגנה ושמרה עליה. אופרה הייתה חשופה לתנאים קשים גם בעיר, אספה ג’וקים בדירה בה התגוררו ונפלה קורבן לאונס מתמשך מצד בן דודה וחבר משפחה בין גיל הגילאים 9-14.

כתוצאה מההתעללויות נכנסה אופרה להריון בגיל 14 אך התינוק שלה נפטר שבועיים לאחר הלידה. את המידע הזה חלקה אופרה בשלב מאוחר של חייה עם המסר “היו אסירי תודה על מה שיש לכם ובסופו של דבר יהיה לכם יותר. אם תתרכזו במה שאין לכם, לעולם לא יהיה לכם מספיק”.

הטראומה הובילה את אופרה לעבור אל אביה שהיה איש עבודה והוא נתן לה קרקע יציבה יותר שאפשרה לה לפרוח ולהגשים את עצמה. על אף התנאים הקשים שסביבה, אופרה הייתה תלמידה מצטיינת. היא דילגה על שתי כיתות וקיבלה מלגת לימודים לקולג’. בשנת 1971 זכתה אופרה כ”מיס טנסי השחורה”. הדבר הוביל לכך שתוכנית רדיו ראיינה אותה.

אופרה החלה לעבוד ברדיו כשהייתה בת 16 בלבד, בתחנת הרדיו השחורה המקומית, WVOL. הדבר קרה במקרה כשמישהו בכיתה הציע לה להקריא קטע קריאה בקול רם כדי לשמוע את הקול שלה. ההקלטה התגלגלה לרדיו ושם היא התחילה את דרכה. בגיל 19 היא הגישה את תוכנית החדשות ובסופו של דבר קיבלה תוכנית ראיונות מקומית.

חיי הקולג’

כשאופרה נכנסה לקולג’ היא לא תכננה להיות מפורסמת. היא חשבה שתהיה מורה ואמנם היא כבר עבדה ברדיו אך לא חשבה שהדבר יתפתח לקריירה. אופרה מספרת כי הייתה בכיתת אומנות והיא הייתה גרועה בציור. המורה שלה אמר לה שהיא לא יכולה לצייר קו ישר גם אם יתנו לה סרגל. באותו הזמן היא קיבלה שיחות ממישהו מתחנת הרדיו CBS. הוא הציע לה עבודה והיא לא ידעה אם היא תוכל להתמודד עם כל המטלות שיוטלו עליה ודחתה אותן פעם אחר פעם.

פעם אחת היא חזרה משיחה אל כיתת האומנות והמורה שאל אותה “מי זה היה”, היא תיארה לו את השיחה כלאחר יד. המורה אמר לה “טיפשה, זו הסיבה שאת הולכת לקולג’, כדי שאנשים מ-CBS יוכלו להתקשר אלייך” ואמר לה לצאת עכשיו החוצה מהכיתה ולחזור למי שהתקשר אליה ולהגיד שהיא תגיע לראיון עבודה. אופרה לא ידעה דבר על התפקיד או על טלוויזיה אך זה היה תפקידה הראשון. היא לא הבינה את התפקיד עד הסוף אבל היא מצאה את הדרך שלה בתוכו.

התפקיד שלה היה לשדר חדשות בשידור חי מהשטח. היא לא הייתה טובה בכתיבה אבל היא גילתה במהרה שהיא ממש טובה בלעמוד ולספר פשוט מה קרה. בשלב הזה היא הייתה משדרת בשעה 22:00 ואבא שלה חייב אותה להיות בבית בשעה 23:00. על אף שהיא שמחה להחזיק בעבודה, היא הרגישה בתוכה שהיא לא באמת אמורה להיות מגישת חדשות. בשלב זה אופרה הרוויחה 10,000$ בשנה, היא למדה בקולג’ והאמינה שהיא מרוויחה ממש טוב. בשלב זה הוצע לה לעבור לאטלנטה בתמורה למשכורת של 40,000$ בשנה. היא חשבה ש”זהו”, זה המקסימום שהיא אי פעם תוכל להרוויח. בשלב זה הבוס שלה אמר לה שהיא עדיין לא יודעת את מה שהיא לא יודעת ושעליה להישאר וללמוד לכתוב ולמצוא את המקום שלה. “אני לא יכול להציע לך 40,000$ אבל אני כן יכול להציע לך 12,000$” ואופרה נשארה כי היא הרגישה בתוכה שעל אף שהמשכורת באטלנטה מפתה, הבוס שלה צדק.

הסיפור הזה שינה את חייה של אופרה כיוון שמאותו הרגע היא הבינה משהו חשוב, היא צריכה להתחיל להקשיב לעצמה ולהבין מה נכון עבורה, מהי האמת שלה. שנים לאחר מכן היא עברה לבולטימור, היא הייתה בת 22 והרוויחה 22,000$, אבל היא התחילה להרגיש שהגשת חדשות זה לא בשבילה. כולם מסביב אמרו לה שהיא לא יכולה לוותר על העבודה הנוכחית. כשהרוויחה 25,000$ אביה אמר לה שאסור לה לעזור את העבודה כי היא לעולם לא תרוויח יותר מזה.

בשלב זה אופרה “נקרעה” בין מה שאמרו לה מסביב לבין מה שהיא הרגישה. נכון, רבים היו שמחים להתחלף איתה, אבל היא הרגישה שהיא לא רוצה להגיש חדשות ושזה לא טבעי עבורה. מבחינתה, לדעת מה אתה לא רוצה לעשות הוא הדבר הטוב ביותר כשאתה לא יודע מה אתה כן רוצה לעשות.

מהורדה בדרגה לתוכנית אירוח

חברת החדשות רצתה לפטר את אופרה מתפקידה אך הייתה מחויבת בחוזה והיא לא רצתה לשלם לה פיצויים. לכן, הם “הורידו” אותה בדרגה ונתנו לה לארח בתוכנית טוק שואו ושם היא גילתה את מה שהיא באמת רוצה לעשות. אופרה מעידה כי ברגע שראיינה את בעל הגלידרייה עם הטעמים המיוחדים, היא הבינה שהיא בבית. כשהיא הייתה בחדשות, היה עליה לספר את החדשות בלי להביע רגשות וזה לא היה טבעי עבורה. היא הייתה יותר מדי אמפתית והרשת לא אהבה זאת והיא לא אהבה את העובדה שהיא אמורה להישאר אדישה.

כל ההחלטות הטובות ביותר של אופרה התקבלו בהקשבה לרגש. אופרה הייתה בטוחה שלא תישאר ברשת זמן רב ושזו עבודה זמנית (שנמשכה בסוף שמונה שנים) ולכן כשקיבלה טלפון לעבור לשיקאגו, היא ידעה שזה הדבר הנכון ביותר עבורה.

המעבר לשיקאגו לא היה טבעי ולא מובן מאיליו. כולם, למעט חברתה הטובה ביותר, אמרו לה שהיא עומדת להיכשל. מעבר לכך שהיא החליטה לקפוץ למים, היא עשתה זאת במקום שידוע כגזעני כלפי אפרו-אמריקאיים. מה שהוביל את אופרה הוא המחשבה שעדיף לה לנסות ואם היא תיכשל היא תמצא דרך אחרת לפעול בה. ההגדרה של אופרה ל”מזל” היא: “מוכנות שפוגשת את ההזדמנות”. היא הכינה את עצמה להיכנס לנעליים גדולות יותר בעולם הטוק שואו וכשההזדמנות הגיעה היא הייתה מוכנה אליה.

להיות האישה היחידה בחדר

בשלב זה של הקריירה כשאופרה הייתה נכנסת לחדר היא גם הייתה האישה היחידה וגם האפרו-אמריקאית היחידה. אבל, זה לא שינה לה והיא העידה שהיא לא שופטת ולא מסתכלת על אנשים לפי הצבע שלהם. היא לקחה את האמרה של המשוררת מיה אנג’לו: “אני באה כאחת אך אני עומדת כעשרת אלפים”. האמרה הזו הובילה אותה לאורך שנים ולכן היא אהבה גם את הרגעים בהם היא הייתה האישה היחידה בחדר.

לאורך העבודה למדה אופרה מיהי ולמה היא נמצאת איפה שהיא נמצאת. היא הבינה את העבודה הרוחנית שלה בעולם ואחרי 25 שנה בעבודה בשיקאגו, על אף ההצלחה, היא הקשיבה לקול הפנימי שלה ועזבה את העבודה. כל הצלחה שלה הייתה תודות להקשבה לקול הפנימי. זה נראה כי היא עסקה בטוק שואו, אך היא הרגישה שמה שהיא עושה היה להעלות את המודעות. זה אומנם לקח זמן, אך היא הבינה זאת ולעתים בדרך הקשה.

אופרה הביאה לתוכנית הטוק שואו אנשים מהקו קלוס קלאן ורק בהפסקת הפרסומות היא הבינה שהם ניצלו אותה ושהכוונה שלה התפספסה. באותה התקופה עימותים וטלוויזיה צהובה הביאו קהל והיא חשבה שהיא “מעל זה” אז היא הביאה זוג נשוי ואת המאהבת של הבעל. היא חשבה שהיא תצליח להביא טלוויזיה טובה, אבל באמצע התוכנית הבעל מספר לכולם שהחברה שלו בהריון. אופרה הביטה באישה, ראתה את ההשפלה על פניה והחליטה שהיא לעולם לא תעשה את זה שוב.

שני המקרים הובילו את אופרה להחליט שהיא לא תנוצל על ידי הטלוויזיה אלא תנצל את הטלוויזיה כדי להשפיע על העולם. היא חיה על פי החוק השלישי בפיזיקה – מה שעולה חייב לרדת. מה שמשפיע על התוצאה הוא הכוונה ולכן היא לא עושה דברים אם היא לא יודעת למה היא הולכת לעשות אותם. בשלב זה היא ביקשה מהמפיקים להביא לה הצעות לתוכניות כשהם מסבירים לה מה הכוונה שלהם.

מי אתה, מה אתה רוצה לעשות ומה אתה הולך לעשות עם זה

אופרה הייתה מכוונת מטרה ותמיד שמרה על “מי שהיא”. גם כשסתתה מהדרך היא ידעה לעצור ולחפש אחר הדרך הנכונה שלה להשפיע על העולם ואנשים אהבו את זה. תוכנית הטוק שואו הראשונה של אופרה, AM Chicago שודרה בינואר 1984. בספטמבר 1986 התוכנית הורחבה לשעה, שודרה ברחבי ארה”ב ואופרה הפכה להיות המנחה המובילה בתחום. בגיל 32 הפכה למיליונרית ובגיל 42 השווי הנקי שלה נמדד ב-300 מיליון דולר.

ההשפעה של אופרה על אנשים הייתה עצומה וכל זאת דרך תוכנית טלוויזיה. היא ראתה ושמעה אנשים וזה בעצם מה שכולם היו רוצים – שיראו וישמעו אותם. ההצלחה לא הספיקה לה ולא בשל הרצון להיות יותר עשירה או יותר מפורסמת אלא כי היא רצתה להעצים אנשים עוד יותר. כתוצאה היא החליטה לפתוח רשת משלה וכך התחילה את אימפריית המדיה “אופרה”.

אופרה הפכה במהרה למותג שבתוכו היו “מועדון הספרים של אופרה”, “הדברים האהובים על אופרה”, מגזין O, שותפות ברשת Oxygen network ולאורך השנים היא המשיכה למצוא דרכים לתקשר עם הקהל ולהרחיב את ההשפעה שלה. בשנת 2014 הוערך השווי שלה ביותר מ-2.9 מיליארד דולר.

תוכנית הטוק שואו של אופרה המשיכה לשדר עד 2011. עד אז התוכנית שידרה מעל 4,000 פרקים וקטפה 27 פרסי אמי. בראיון הבלעדי שקיימה עם מייקל ג’קסון צפו 36.5 מיליון איש ברחבי אמריקה. אופרה המשיכה וממשיכה ליצור ובמקביל עסוקה בפעולות פילנתרופיות בתחום החינוך, העצמה וחיזוק אנשים. בשנת 2004 היא נחשבה לאחת הפילנטרופיות הגדולות ביותר באמריקה. ב-2012 היא תרמה כ-400 מיליון דולר לתחום החינוך.

שלושה חוקים בסיסיים להעצמת הנוכחות שלכם בעולם

אין כל ספק שאופרה וינפרי היא אחת מהנשים המרשימות ולא רק בזכות העובדה שהיא עשתה את כל ההון שלה בזכות עצמה. היא סוחפת אחריה רבים ורבות, מוציאה את הטוב מאנשים ופועלת רבות כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר.

כבר שנים שהיא מזמינה עוד אנשים לחזק את הנוכחות החיובית שלהם בעולם דרך שלושת החוקים הבסיסיים הבאים:

1. דעו מי אתם

היו מסוגלים לענות על השאלה מי אתם ומה אתם רוצים. זוהי השאלה הגדולה שאתם באמת רוצים לענות עליה. כששואלים את אופרה מי היא התשובה היא: “אני בת האל” ולכן הכל אפשרי עבורה. המטרה של אופרה היא לממש את ההבטחה הגדולה, את חזון חייה. אם אין לכם משהו מדויק, אל תצאו סתם לסיבוב ואם אתם רוצים להגשים את עצמכם, דאגו להיות במושב הנהג ולהוביל את עצמכם למקום אליו תרצו להגיע.

2. היו משמעותיים

אתם צריכים למצוא דרך לשרת אחרים ולהיות משמעותיים. מרתין לות’ר קינג אמר שלא כולם יכולים להיות מפורסמים, אבל כולם יכולים לשרת אחרים. הפרסום לא מביא איתו אושר, שירות אחרים, כן. זה לא משנה מה אתם עושים, מהי המתנה שלכם ומה העבודה שלכם, תמיד תדאגו להעניק לאחרים. אתם רוצים לנהל את עצמכם וכשתהיו משמעותיים, תצליחו לעשות זאת.

3. תעשו את הדבר הנכון – תמיד

תהיו מצוינים. אנשים שמים לב לאנשים מצוינים. זה לא אומר שאתם צריכים להיות בעמדה גבוהה או מיוחדת, אתם יכולים לעשות זאת בכל עבודה ובכל עמדה שאתם נמצאים. אל תחשבו על בניית מותג אלא רק איך אתם יכולים להיות הכי טובים שלכם. אל תדאגו מאחרים וגם אם אף אחד לא תומך בכם, אתם צריכים לדעת שעשיתם את הדבר הנכון. לעשות את הדבר הנכון מוביל לחיים רגועים וזה הבונוס שאתם רוצים להכניס לחייכם. שימו לב, כשתעשו את הדבר הנכון לא תמיד יתמכו בכם, לפעמים יפחדו מכם, כי תשקפו לאחרים שהם לא מצוינים. לכן, השתדלו לעטוף את עצמכם באנשים שיכולים להתמודד עם המצוינות שלכם.

שלושת הדברים האלה לא רק יעניקו לכם חיים מלאים ומבורכים אלא גם חיים מתוקים. הסערות יגיעו, אבל הן גם יחלפו ואתם לא צריכים לזוז בגללן וזה כי אתם יודעים מי אתם.

״The reason I've been able to be so financially successful is my focus has never, ever for one minute been money.״

אופרה וינפרי

פרטים על אופרה וינפרי

תאריך לידה: 29.01.1954
שתפו את הסיפור:
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שלחו בוואצאפ
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב twitter
צייצו בטוויטר
מעורר השראה?
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

עוד טייקונים מאותם תחומים

סמנו לייק ועקבו אחרי סיפורי ההשראה שלנו גם בפייסבוק