ברוכים הבאים לאתר טייקון!

כאן תמצאו טיפים, מדריכים וסיפורים מעוררי השראה מהאנשים המצליחים בהיסטוריה ששינו (ומשנים) את העולם. בואו ללמוד איך טייקונים חושבים ומה הם עושים אחרת.

מיהו טייקון (באמת)?

כנראה שהאסוציאציה הראשונית שעולה לכם כשאתם שומעים את המילה ״טייקון״ היא שלילית.

זה הבנאדם הזה שמרמה אנשים, זה שעושה ״תספורות״, מישהו שעשה עושר שלא כדין, זה שהפך למה שהוא על חשבון אחרים, רמס את כולם בדרך וכל שאר ההגדרות שהתקשורת מנגנת…

האומנם?

אז אתם לא לגמרי טועים, אכן יש מקרים כאלה אבל כמו בכל דבר בחיים – המקרים יוצאי הדופן לא מייצגים את הרוב.

המטרה של האתר הזה היא ללמוד ולנסות להבין איך הטייקונים “הלגיטימיים” חושבים, איך הם מתנהלים ואיך הם מקבלים החלטות שעוזרות להם להצליח בעסקים.

כדי להבין מהו טייקון באמת, כדאי לצפות בסרטון הבא שמספר על קורנליוס ואנדרבילט – הטייקון הראשון באמריקה: 

טייקונים חושבים אחרת

ההגדרה לטייקון בוויקיפדיה היא:

״טייקון (מאנגלית: tycoon, יפנית: 大君) הוא תואר בלתי פורמלי לאיל הון, אדם בעל הון רב ועוצמה כלכלית רבה, בדרך כלל בעל דומיננטיות רבה בענף כלכלי מסוים״.

מאז ומתמיד טייקונים סיקרנו אותי. כשיש לי זמן פנוי לרוב אני צופה בסדרות דוקו וקורא ביוגרפיות של אנשים כאלו, צורת החשיבה שלהם מרתקת אותי כי היא שונה. הרי אם כולם היו מתנהלים בעולם העסקי באותו האופן העולם היה מוצף בטייקונים.

אבל אם נתבונן בסטטיסטיקה, נגלה שמדובר באחוז מאד מזערי באוכלוסיית אנשי העסקים בעולם.

כמה מזערי? אם נצא מנקודת הנחה שטייקון הוא מיליארדר, נגלה שלהגיע למצב של מיליארדר זה קשה עד לכדי בלתי אפשרי. 

כמה קשה? 

סטטיסטית הסיכוי שואף ל-0. נכון לכתיבת שורות אלו יש בעולם רק כ-2,800 אנשים כאלה בסך הכל. כמה זה באחוזים? 

0.0000008% מכלל האוכלוסיה בעולם!

רק כדי לקלוט את המספר הזה – דמיינו שהמספר הזה כל כך קטן שהוא פי 5 מליון קטן יותר מ-1% מכלל האוכלוסיה בעולם. עכשיו דמיינו שלא כל המיליארדים הם טייקונים, לכן המספר הזה אפילו קטן יותר!

אז אם יש קומץ אנשים בעולם שכל כך קשה להפוך לאחד מהם, סימן שיש הרבה מה ללמוד מהם.

כל אחד יכול להיות טייקון?

לטייקונים אין כוחות על טבעיים, תזכרו 3 דברים פשוטים:

  1. מיומנויות: כל טייקון הוא בנאדם רגיל שהתחיל כמו כולם ולא נולד עם יכולות יוצאות דופן.
  2. הון התחלתי: כמעט רוב הטייקונים לא נולדו עם כפית זהב בפה, רובם בנו את עצמם מכלום.
  3. פרק זמן: יש מעט מאד טייקונים צעירים בעולם – לוקח הרבה זמן לבנות אימפריה חובקת עולם.

* הערה חשובה – כמעט אף טייקון מעולם לא הגדיר לעצמו מטרה בתחילת הדרך ״להפוך לטייקון״. המכנה המשותף לרובם בתחילת דרכם הוא הריגוש והסיפוק מהיכולת להצליח לפתור בעיה או אתגר, לא הכסף שהניע.

אז על מה תקראו כאן?

סיפורים של טייקונים מצליחים ומעוררי השראה שהצליחו בכוחות עצמם.

אומנם תוכלו למצוא כאן מידע על כל הטייקונים ה״סלבס״ למיניהם כמו ביל גייטס, וורן באפט, ג’ף בזוס ואפילו אילון מאסק, אבל יש כל כך הרבה אחרים שאנחנו לא שומעים עליהם ונשתדל לחשוף אתכם גם לאנשים הפחות מוכרים.

לאורך המדריכים והסיפורים שנפרסם באתר ננסה להבין את תהליך קבלת ההחלטות של טייקונים בצמתים המרכזיים בקריירה שלהם – איך הם התחילו, איך הם בונים אסטרטגיית שיווק, הדרך שבה הם עושים משא ומתן, תהליך חדירת השוק שהם עברו בתחומים בהם פועלים ובגדול ננסה להבין איך הם תופסים את עולם העסקים.

אנחנו לא וויקיפדיה, לא אתר חדשות ולא מנסים למכור כאן כלום. אנחנו גם לא הולכים להתעסק ב״רפש״ צהוב שמציגים בתקשורת על טייקונים. המטרה היא להביא את הסיפורים האישיים של הטייקונים בזווית חווייתית כדי לקבל מהם השראה.

התוכן באתר יכול לעניין את כולם, אבל בעיקר ייתן השראה לאנשים שרוצים לבנות דברים גדולים: יזמים (גם פנים ארגוניים), עצמאיים שרוצים להגדיל את העסק, בעלי שליטה בחברות ומנהלים בארגונים.

אחרי שחקרתי בשנים האחרונות לעומק מאות טייקונים, אני שמח ליצור את מקור הידע הזה שכולם יוכלו להנות מהתובנות הסופר מרתקות של הפלח הקטן הזה באוכלוסייה שמשנה את העולם. אני מאמין שזו מורשת שצריך לשמר ולהמשיך לספר את הסיפור שלהם הלאה למען דורות העתיד של אנשי העסקים.

קריאה נעימה!

פבל ישראלסקי

פבל ישראלסקי | מייסד אתר טייקון

הקמתי את האתר כדי שנלמד ונקבל השראה מסיפורי ההצלחה של היזמים הגדולים בהיסטוריה. כיום אני יועץ שיווק דיגיטלי לתאגידים ומותגים בארץ ובחו״ל והבעלים של חברת אנגורה מדיה.